Miasto leży w północno- zachodniej Holandii. Jego nazwa oznacza miejsce na piasku, otoczone drzewami, wyższe od innych. Liczy sobie około 750 lat, chociaż pierwsze wzmianki są znacznie starsze. Legenda głosi, że w połowie XIII wieku św. Bawo zstąpił z nieba i obronił je przed wrogami. Od tamtej pory uznawany jest za patrona. Od XVI wieku panowanie nad miastem przejmują Hiszpanie. W końcu XVIII stulecia zajmują je Francuzi i wchodzi w skład Republiki Batawskiej, która później przekształciła się w Zjednoczone Królestwo Niderlandów. W XX wieku przez Haarlem przetoczyły się obie wojny światowe. Dziś miasto jest znane przede wszystkim jako jeden z największych producentów tulipanów. Będąc w mieście warto zwiedzić Stare Miasto z licznymi zabytkami, katedrę św. Bawo, targ mięsny, liczne muzea.
Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień. Średnie temperatury latem utrzymują się na poziomie 20 °C na południu, 17 °C na północy.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe można się wybrać w zasadzie o każdej porze roku. Najlepiej jednak zaplanować je na wiosnę, lato lub wczesną jesień.
Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować latem. Temperatury nie są wysokie nawet w najcieplejszych miesiącach roku. Latem można jednak oczekiwać nieco większej ilości opadów.
Holandia leży w strefie klimatu morskiego, umiarkowanego ciepłego. Charakterystyczne dla tych warunków klimatycznych są chłodne lata i łagodne zimy. Temperatury w Holandii są zróżnicowane – niższe na północy, a wyższe na południu. Amplituda nie jest jednak duża i w skali roku różnica wynosi jedynie kilka stopni Celsjusza. Charakterystycznym zjawiskiem dla Holandii są mgły.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura w zależności od regionu waha się wtedy od 17 °C do 19 °C (20 °C w głębi kraju). Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnia temperatura wynosi 1-3 °C. Na lato i jesień przypada największa ilość opadów. Roczna suma opadów wynosi ok. 770 mm w centralnej części kraju i ok. 850 mm w Limburgii.
Na klimat i warunki atmosferyczne Holandii znaczny wpływ mają wiatry wiejące od Morza Północnego. Na wybrzeżu zaznacza się korzystny wpływ ciepłych prądów, dzięki którym klimat jest tu łagodniejszy, a powietrze rześkie. Klimat we wschodnich częściach kraju ma dodatkowo cechy surowszego klimatu Europy Środkowej.