Wschodnia Holandia obejmuje kontynentalną część kraju, graniczącą z Belgią na południu i Niemcami na wschodzie. Może być podzielona na północną i południową. Klimat kontynentalnej Holandii jest podobny do panującego na wybrzeżu – morski umiarkowany, ciepły. Jedynie temperatury są tu nieco wyższe, a pogodna nie zmienia się aż tak szybko, jak to bywa w regionach nadmorskich czy na wyspach. Do najważniejszych miejscowości Holandii Wschodniej należą m.in. Maastricht, Utrecht, Arnhem. Region jest piękny krajobrazowo z licznymi parkami, trasami spacerowymi i rowerowymi. Amatorom aktywnego wypoczynku i natury warto polecić Południową Limburgię, Park Narodowy Hoge Veluwe oraz tereny wzdłuż rzeki IJssel, a zwłaszcza dwa bliźniacze miasta Deventer i Zutphen połączone trasami rowerowymi.
Region Południowy – typowo miejski obszar. Największe miasta to Utrecht, Maastricht.
Region Północny – tereny przeważnie rolnicze. Jest to jeden z najbardziej zielonych regionów w Holandii, znajduje się tu wiele malowniczych wiosek.
Ośrodki i atrakcje
Największe miasta: Utrecht, Maastricht, Eindhoven, Tilburg.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: gotycka Katedra Świętego Marcina w Utrechtcie, miasto Zwolle, gotycki kościół św. Jerzego w Amersfoort, XII w. brama Kamperbinnenpoort i XVw brama Koppelpoort w AMERSFOORT, zamek z XVI w oraz gotycki kościół Grote Kerk w Bredzie.
Są to tereny typowo nizinne jednak krajobraz jest urozmaicony. W okolicach Tillburga położony jest De Loonse en Drunense Duinen park narodowy chroniący śródlądowe wydmy. W pobliżu Utrechtu znajdują się dwa jeziora Loosdrecht i Vinkeveenseplassen. Poza De Loonse en Drunense Duinen występuja tu jeszcze Park Narodowy Hoge Veluwe i Park Narodowy De Meinweg. Park Narodowy Hoge Veluwe jest najstarszym parkiem narodowym w Holandii.
Historia
Historia tego regionu sięga czasów starożytnych kiedy to osiedlili się na tym terenie Celtowie a następnie Rzymianie. Od tego czasu region się rozwijał o czym świadczą liczne zabytki z wielu okresów. Dobre czasy trwały az do XVIII w kiedy to region został właczony do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów. W XX w. region ucierpiał na skutek działan wojennych. Ożywienie nastąpiło na skutek traktatu podpisanego w Maastricht w 1991 roku.
Sport i rekreacja
Podobnie jak w całej Holandii rowerem można dotrzeć w każde miejsce.
Nurkować i jeździć na nartach wodnych można na jeziorze Vinkeveenseplassen.
Jezioro Loosdrecht jest miejscem idealnie nadającym się do żeglugi.
Warto wiedzieć
Waluty – oficjalną waluta kraju jest euro
Wizy – turyści z Polski nie potrzebują specjalnych wiz
Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień. Średnie temperatury latem utrzymują się na poziomie 20 °C na południu, 17 °C na północy.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe można się wybrać w zasadzie o każdej porze roku. Najlepiej jednak zaplanować je na wiosnę, lato lub wczesną jesień.
Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować latem. Temperatury nie są wysokie nawet w najcieplejszych miesiącach roku. Latem można jednak oczekiwać nieco większej ilości opadów.
Holandia leży w strefie klimatu morskiego, umiarkowanego ciepłego. Charakterystyczne dla tych warunków klimatycznych są chłodne lata i łagodne zimy. Temperatury w Holandii są zróżnicowane – niższe na północy, a wyższe na południu. Amplituda nie jest jednak duża i w skali roku różnica wynosi jedynie kilka stopni Celsjusza. Charakterystycznym zjawiskiem dla Holandii są mgły.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura w zależności od regionu waha się wtedy od 17 °C do 19 °C (20 °C w głębi kraju). Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnia temperatura wynosi 1-3 °C. Na lato i jesień przypada największa ilość opadów. Roczna suma opadów wynosi ok. 770 mm w centralnej części kraju i ok. 850 mm w Limburgii.
Na klimat i warunki atmosferyczne Holandii znaczny wpływ mają wiatry wiejące od Morza Północnego. Na wybrzeżu zaznacza się korzystny wpływ ciepłych prądów, dzięki którym klimat jest tu łagodniejszy, a powietrze rześkie. Klimat we wschodnich częściach kraju ma dodatkowo cechy surowszego klimatu Europy Środkowej.