Obejmuje administracyjne regiony Holandii Północnej i Południowej z Zelandią. Leży nad Morzem Północnym i sięga od granicy z Belgią na południu po zbiornik IJsselmeer w północno zachodniej części kraju. W tym regionie leżą obie stolice Holandii - konstytucyjna stolica kraju Amsterdam oraz administracyjna - Haga. Do ważniejszych miast należą Rotterdam, Haarlem i Middelburg. Klimat na wybrzeżu jest morski umiarkowany i ciepły. W Hadze powstała jedna z największych atrakcji Holandii - idealny początek zwiedzania - interaktywny Park Miniatur Maurodam, w którym zgromadzono miniatury wszystkich największych atrakcji, zabytków i miejsc z całej Holandii.
ZOO "Blijdorp" i Oceanarium w Rotterdamie jedno z najliczniej odwiedzanych zoo w Holandii.
Kościół św. Jana (Sint Janskerk) w Goudzie - znajdują się tu najpiękniejsze w Holandii XVI- wieczne witraże.
Rijksmuseum - muzeum w Amsterdamie, znajdują się tu największe dzieła malarstwa niderlandzkiego.
Muzeum Van Gogha - w muzeum znajdują się najsłynniesze dzieła wielkiego malarza.
Kinderdijk - atrakcją tej małej miejscowości są udostępnione do zwiedznia czynne wiatraki.
Euromast w Rotterdamie - 185 metrowy maszt, symbol miasta a także punkt widokowy.
Zuiderzeemuseum - muzeum i skansen rybactwa znajduje sie w Enkuizen.
Zaanse Schans - żywy skansen dzielnica Zaadan której zabudowa jest oryginalna i pochodzi z XVII w.
Pola kwiatowe - 30 km szlak z Haarlem do Bloembollenstreek, od stycznia do maja kwitną tu różnego rodzaju kwiaty: Krokusy, Lilie, Tulipany.
Muzeum Czarnego Tulipana - znajdują się tu wszystkie informacje na temat tej rośliny.
Park Miniatur Maurodam w Hadze - znajdują się tu minatury ważnieszych zabytków świata.
Ośrodki
Amsterdam - największe i najbardziej znane miasto Holandii. Jego wizytówką są niezliczone kanały, mosty, muzea i .... coffee shopy.
Rotterdam - jeden z największych portów morskich nie tylko w Holandii, ale i na świecie.
Haga - administracyjna stolica Holandii oraz siedziba wielu międzynarodowych organizacji znana jest ze wspaniałej architektury i ciekawych zabytków.
Lejda - miasto o wielowiekowych tradycjach uniwersyteckich. Współcześnie Lejda znana jest także z uprawy tulipanów.
Delft - urokliwe miasto z zabytkowym centrum. W Muzeum miejskim można podziwiać obrazy Johannes Vermeera, który urodził się w tym mieście.
Geografia i przyroda
Jest to teren nizinny, w okolicach między Rotterdamem a Goudą znajduje się najniżej położone miejsce - 6,7 m p p m. Powstało na skutek osuszenia jeziora Zuidplas. Przez region przepływają dwie rzeki: Amstel i Ijsselmerr. Z uwagi na bliskość morza i rzeki są to tereny podmokłe, przekształcone przez człowieka.
Historia
Historia tego regionu sięga XII wieku. Można tu spotkać wiele zabytków architektonicznych jak i dzieł sztuki świadczących o bogatej historii tego regionu. W samym tylko Amsterdamie znajdują się 52 muzea.
Sport i rekreacja
Rowery - najpopularniejszy środek transportu w Holandii. W każdym większym mieście znajduje się wypożyczalnia rowerów.
W Zoetermeer koło Hagi jest jedna z największych na świece hali ze sztucznym śniegiem, gdzie przez cały rok uprawiać można narciarstwo.
Targi sera Alkmaar odbywają się co piątek w sezonie letnim.
Scheveningen - w tej miejscowości znajduje się piaszczysta plaża.
Warto wiedzieć
Waluty - oficjalną waluta kraju jest euro.
Wizy - turyści z Polski nie potrzebują specjalnych wiz.
Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień. Średnie temperatury latem utrzymują się na poziomie 20 °C na południu, 17 °C na północy.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe można się wybrać w zasadzie o każdej porze roku. Najlepiej jednak zaplanować je na wiosnę, lato lub wczesną jesień.
Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować latem. Temperatury nie są wysokie nawet w najcieplejszych miesiącach roku. Latem można jednak oczekiwać nieco większej ilości opadów.
Holandia leży w strefie klimatu morskiego, umiarkowanego ciepłego. Charakterystyczne dla tych warunków klimatycznych są chłodne lata i łagodne zimy. Temperatury w Holandii są zróżnicowane – niższe na północy, a wyższe na południu. Amplituda nie jest jednak duża i w skali roku różnica wynosi jedynie kilka stopni Celsjusza. Charakterystycznym zjawiskiem dla Holandii są mgły.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura w zależności od regionu waha się wtedy od 17 °C do 19 °C (20 °C w głębi kraju). Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnia temperatura wynosi 1-3 °C. Na lato i jesień przypada największa ilość opadów. Roczna suma opadów wynosi ok. 770 mm w centralnej części kraju i ok. 850 mm w Limburgii.
Na klimat i warunki atmosferyczne Holandii znaczny wpływ mają wiatry wiejące od Morza Północnego. Na wybrzeżu zaznacza się korzystny wpływ ciepłych prądów, dzięki którym klimat jest tu łagodniejszy, a powietrze rześkie. Klimat we wschodnich częściach kraju ma dodatkowo cechy surowszego klimatu Europy Środkowej.